Wpisy użytkownika Burkina FAN - Oficjalny blog z dnia 28 sierpnia 2017

Liczba wpisów: 4

burkinafaso
 
Święto Tabaski (Id al-Adha, Święto Ofiarowania) jedno z najważniejszych uroczystości w muzułmańskim kalendarzu religijnym odbywać się będzie w tym roku 1 września. Główne uroczystości będą miały miejsce oczywiście w Wagadugu.
 

burkinafaso
 
Fabrice Zango zdobył srebrny medal w trójskoku na letniej Uniwersjadzie Taipei 2017. Ustanowił jednocześnie nowy rekord Burkina Faso, poprawiając go do 16,97 m.

Zawodnik RCK Mohamed Junior Sylla, został wybrany najlepszym graczem sezonu przez w Burkińską Federację Piłki Nożnej (FBF).

Kwalifikacje do CHAN 2018: Burkińska drużyna pokonała team z Ghany 4:3 i awansowała do głównego turnieju rozgrywanego za rok w Kenii.

2 i 5 września zostaną rozegrane dwa kolejne mecze w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018.  Ogiery zmierzą się tym razem z reprentacją Senegalu. Przypominamy, że obecnie Etalons zajmują I miejsce w grupie D - przed RPA, Senegalem i Republiką Zielonego Przylądka.
 

burkinafaso
 
W sobotę 19 sierpnia w Paryżu w wieku 60 lat zmarł Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, Salif Diallo.
Informacja została przekazana przez burkińskiego ambasadora we Francji.

Salif Diallo urodził się  09 maja 1957 roku w Ouahigouya. Diallo był wielokrotnie ministrem w rządzie Blaise Compaore (m.in.Środowiska, Rolnictwa), Dyrektorem Gabinetu Prezydenta w latach 1987-1989, Wiceprzewodniczącym CDP. W roku 214 odszedł z partii rządzącej, by razem z Rochem Kabore założyć nowe ugrupowanie MPP. Odegrał ważną rolę podczas kryzysu politycznego w 2014 roku, którego efektem było wprowadzenie demokratycznych rządów w Burkina Faso. Jako Wiceprzewodniczący partii rządzącej (MPP) został Przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego.

-------------------------------------------------------

Oficjalne kondolencje rodzinie zmarłego złożył Prezydent Burkina Faso Roch Kabore. Słowa uznania i wsparcia dla rodziny Diallo wyrazili przedstawiciele opozycyjnych partii m.in. Zephrin Diabre (UPC), Bénéwendé Stanislas Sankara (MS), Saran Sérémé (PDC), Tahirou Barry (PAREN), Achille Tapsoba (CDP) i Ablassé Ouédraogo.
Kondolencje złożył w specjalnym oświadczeniu także były premier Isaac Zida, były Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Cherif Sy i były Prezydent Blaise Compaore; jego żona Chantal Compaore miała być obecna na uroczystości pogrzebowej Diallo.

-------------------------------------------------------

23 sierpnia ciało Salifa Diallo zostało przetransportowane do Wagadugu. Następnego dnia w stolicy (w siedzibie MPP, Parlamencie i Centrum OUAGA2000) miały miejsce uroczystości pogrzebowe z udziałem Prezydenta Rocha Kabore, Prezydenta Nigru Mahamadou Issoufou, Prezydenta Gwinei Alpha Condé, Premiera Burkina Faso Paula Kaba Thieby i przedstawicieli kilku innych państw (m.in. Togo, Republiki Środkowoafrkańskiej, Mali). 25 sierpnia trumna z ciałem Diallo została przewieziona do rodzinnej Ouahigouya.

Le-Président-Salifou-Diallo-séjournéra-du-4-au-5-août-prochain-en-Afrique-du-Sud-2-768x512.jpg
 

burkinafaso
 
Osiem osób zginęło w wyniku zawalenia się kopalni złota w centralnym regionie kraju. Osunięcie spowodowane było niezwykle silną ulewą, która w ostatnich dniach nawiedziła okolice Wagadugu.