Wpisy użytkownika Burkina FAN - Oficjalny blog z dnia 8 maja 2018

Liczba wpisów: 11

burkinafaso
 
2 marca w Wagadugu doszło do kolejnego ataku terrorystycznego. Bojownicy działającego w Mali odgałęzienia Al-Kaidy zaatakowali jednocześnie kwaterę główną burkińskiej armii oraz ambasadę francuską. Celem napastników było zabicie wysokich rangą oficerów. Miał być to odwet za śmierć jednego z przywódców tego ugrupowania Mohameda Hacena al-Ancariego, który zginął w trakcie niedawnej akcji wojsk francuskich.
W trakcie zamachu zginęło 8 wojskowych, a rannych zostało ponad 80 osób.
 

burkinafaso
 
Zakończyła się tegoroczna edycja koncertu Kunde 2018. Tym razem najważniejszą burkińską nagrodę muzyczną czyli "Kundé d’or" otrzymała AWA BOUSSIM, która mogła cieszyć się też z trzech innych statuetek - Najlepsza Artystka, Najlepszy Teledysk i Najlepsza Piosenka inspirowana muzyką tradycyjną. Oprócz niej nagrodzeni zostali m.in. HABIBOU SAWADOGO, EUNICE GOULA czy IMILO LECHANCEUX. Wyróżnienie dla najlepszego artysty Afryki Zachodniej zdobył SIDIKI DIABATE z Mali, a dla najlepszego artysty Afryki Środkowej kameruńska wokalistka DAPHNE. Galę uwieńczył występ gwiazd muzyki iworyjskiej Magic System. 

burkinafaso
 
Bertrand TRAORÉ razem z 12 innymi zawodnikami został nominowany do prestiżowej nagrody Prix Marc-Vivien Foé, przyznawanej najlepszym afrykańskim piłkarzom grającym w francuskiej Ligue 1. Przypominamy, że Burkińczyk reprezentuje obecnie Olympique Lyon.
Bertrand+Traore+NNGXmsaos04m.jpg
 

burkinafaso
 
23 czerwca rusza pierwszy burkiński Marathon des Exchanges. Wydarzenie sponsorowane przez telewizję BF1 ma na celu promocję zdrowego stylu życia i zwrócenie uwagi na coraz częściej pojawiający się w tym zachodnioafrykańskim społeczeństwie problem niewydolności nerek. Start i metę biegu zaplanowano na stadionie narodowym. Pierwszych 20 zawodników zostanie nagrodzonych.
Le-Marathon-des-échangeurs.jpg
 

burkinafaso
 
Burkina Faso znalazła się na wysokim 41 miejscu w rankingu światowym "2018 WORLD PRESS FREEDOM INDEX" mającym obrazować wolność słowa w poszczególnych krajach. Kraj prawych ludzi awansował o jedną pozycję w porównaniu do poprzedniego zestawiania i zajmuje obecnie 5 miejsce wśród państw Afryki (najwyżej Ghana 23). W ranking Polska została sklasyfikowana jako 58.

LINK - rsf.org/en/ranking#
 

burkinafaso
 
Minister Rolnictwa Niouga Ambroise Ouedraogo ogłosił w poniedziałek, że najbliższe miesiące będą szczególnie trudne dla obywateli Burkina Faso. Z powodu dotkliwej suszy, która nawiedziła w ostatnim czasie obszar Sahelu, zanotowano spadek produkcji zboża o 11%. Szacuje się, że z tego powodu od czerwca do września ponad 2,5 miliona ludzi może cierpieć z powodu niedożywienia.
 

burkinafaso
 
Polityk został znaleziony martwy w niedzielę 18 marca w swoim domu w Wagadugu.
Natama jako wojskowy uczestniczył w Wielkiej Rewolucji Burkinabe i Wojnie bożonarodzeniowej. Działał czynnie w organizacjach międzynarodowych m.in. w Unii Afrykańskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kandydował w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Miał 53 lata. Przyczyny śmierci nie są dokładnie znane.  
Jean-Baptiste_Natama.jpg
 

burkinafaso
 
Już 23 czerwca w Wagadugu odbędzie się pierwszy burkiński Marathon des Exchanges. Wydarzenie sponsorowane przez telewizję BF1 ma na celu promocję zdrowego stylu życia i zwrócenie uwagi na coraz bardziej powszechny w tym zachodnioafrykańskim społeczeństwie problem niewydolności nerek. Trasa ma rozpoczynać się i kończyć na stadionie narodowym. 20 pierwszych zawodników otrzyma nagrody pieniężne. Niedługo organizatorzy opublikują dokładne warunki uczestnictwa.
Le-Marathon-des-échangeurs.jpg
 

burkinafaso
 
W opublikowanym niedawno światowym rankingu wolności słowa "2018 WORLD PRESS FREEDOM INDEX" Burkina Faso zajęła wysokie 41 miejsce. Kraj prawych ludzi zaliczył tym samym awans o jedną pozycję w stosunku do poprzedniego zestawiania i plasuje się obecnie na 5 miejscu w Afryce (najwyżej Ghana - 23 miejsce). Polska została sklasyfikowana na 58 pozycji.
 

burkinafaso
 
Podczas VII Kongresu Zwyczajnego CDP (Kongresu na rzecz Demokracji i Postępu), który odbył się 5 i 6 maja, Eddie Komboigo została ponownie wybrany na przewodniczącego ugrupowania.
W czasie zebrania Komboigo ogłosił powrót dawnej partii rządzącej do wielkiej polityki i rozpoczęcie przygotowań do wyborów prezydenckich i parlamentarnych.
Innym ważnym aktem na kongresie CDP było nadanie byłemu prezydentowi Blaise Compaore tytułu "Honorowego Prezesa" partii.  
"Jest on gwarantem pokoju i jedności partii" - powiedzieli delegaci, informując jednocześnie, że Compaore ma nadal duży wpływ na najważniejsze decyzje takie jak wybór kandydata na prezydenta w nadchodzących wyborach.
Komboigo w swoim przemówieniu podkreślił jednak, że mimo niepodważalnych sukcesów w czasie rządów CDP i Compaorego "zostało popełnionych wiele błędów".

Edie-Komboigo.jpg