• Wpisów: 759
  • Średnio co: 2 dni
  • Ostatni wpis: 22 dni temu, 17:32
  • Licznik odwiedzin: 43 646 / 2075 dni
 
burkinafaso
 
Wczoraj w stolicy Burkina Faso Wagadugu, przed godziną 20 czasu lokalnego, grupa uzbrojonych mężczyzn wdarła się do luksusowego hotelu Splendid i pobliskiej kawiarni Cappuccino. Zamachowcy otworzyli ogień do cywilów, a następnie wzięli gości hotelu jako zakładników. Akacja wyzwalania budynku była prowadzona niemal przez całą noc. Dzięki sprawnej interwencji burkińskich sił specjalnych, wspomaganych przez wojska francuskie i amerykańskie, udał się uwolnić ok. 100 zakładników. 33 zostało rannych. Niestety około 20 osób zginęło. Zabito też 3 terrorystów.
Do zamach przyznało się ugrupowanie Al-Kaidy stanowiące jedno z odłamów tej organizacji w rejonie Islamskiego Maghrebu. Czekamy na więcej informacji.  

Roch Kabore po przybyciu na miejsce poinformował o 23 zabitych. Prezydent kraju wezwał Burkińczyków do czujności i odwagi.

O godzinie 9:45 rozpoczęło się nadzwyczajne zebranie Rady Ministrów w sprawie wczorajszego zamachu.

Do szpitala do którego przewieziono rannych, udała się Pierwsza Dama Burkina Faso.

Simon Compaore potwierdził, że w zamachu brały udział też kobiety.

Według francuskiej ambasady w Wagadugu w zamachu miały zginąć nie 23 lecz 27 osoby, a wśród napastników nie było kobiet.

Kondolencje i wyrazy wsparcia złożył Burkińczykom Lansana Kouyaté.

Wyrazy wsparcia i kondolencje rodzinom ofiar złożyli m.in. Federica Mogherini, François Hollande, Jacob Zuma, Macky Sall, Ibrahim Boubacar Keïta, Guillaume Soro, Alpha Condé, Alif Naaba, Floby, Smarty, Bertrand Traoré.

Prezydent Kabore w specjalnym orędziu do narodu wezwał do szczególnej mobilizacji w obliczu zagrożenia jedności Burkina Faso. Podkreślił, że od teraz problem terroryzmu dotyczy już bezpośrednio "Kraju prawych ludzi", a tym samym całej Afryki Zachodniej. Zapewnił również, że państwo burkińskie nie da się zastraszyć ekstremistom i podejmie radykalne kroki w celu ochrony swoich obywateli oraz zapewnienia bezpieczeństwa w regionie.
Głowa państwa ogłosiła też 3 dni żałoby narodowej.

Ze wstępnych danych wynika, iż wśród ofiar byli obywatele
Burkina Faso, Kanady, Ukrainy, Francji, USA, Szwajcarii, Holandii , Portugalii i Libii.

BĄDŹMY Z BURKIŃCZYKAMI W TYCH TRUDNYCH MOMENTACH #PrayForBurkina


1661665_1729603250603838_6853855286971086686_n.jpg

Nie możesz dodać komentarza.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego