• Wpisów:759
  • Średnio co: 2 dni
  • Ostatni wpis:119 dni temu
  • Licznik odwiedzin:44 860 / 2172 dni
Jesteś niezalogowany. Niektóre wpisy dostępne są tylko dla znajomych.
 
Za nami pierwszy mecz w ramach trzeciej rundy kwalifikacji do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 strefy afrykańskiej. Ogiery rozegrały go z drużyną RPA. Ostatecznie spotkanie z Bafana Bafana zakończyło się wynikiem 1 : 1.

"Burkina - RPA 1:1. Zmarnowany karny w 10 minucie i wyrównanie w 90 minucie. Ogrom emocji w Ouagadougou
Podsumowując mecz Burkina - RPA. Nakoulma najlepszy na boisku. Po meczu pogratulowałem mu występu i byłem dumny, że grał w Polsce." - komentował na swoim Twitterze Bogusław Baniak, trener kadry Burkina Faso U-15.

Kolejny mecz w ramach eliminacji już 7 listopada z Republiką Zielonego Przylądka.

--------------------------------------------------

Tym czasem odbyło się losowanie grup na odbywający się w przyszłym roku Puchar Narodów Afryki. Burkina znalazła się w grupie A z gospodarzami (Gabonem), Kamerunem i Gwineą Bissau.
 

 
Prawnik reprezentujący wdowę po Thomasie Sankarze, wezwał Francję do ujawnienia wszystkich dokumentów dotyczących kwestii zabicia byłego prezydenta. Od dawna podejrzewa się, że w zabójstwie "Afrykańskiego Che" brała udział dawna potęga kolonialna. Śledztwo w sprawie morderstwa, które od kilku lat utknęło w martwym punkcie, zostało wznowione 2 lata temu, kiedy to ze stanowiska ustąpił Blaise Compaore - prezydent Burkina Faso, następca Sankary, zamieszany w jego śmierć. Na konferencji prasowej w Wagadugu Benewende Stanislas Śankara zwrócił się do władz francuskich o ponowne rozpatrzenie tematu i ostateczne ukaranie winnych.
 

 
W dniu 9 października 2016 r w wyniku wypadku drogowego zginęła Françoise Toe. Tragiczna kolizja miała miejsce na odcinku między Bobo a Wagadugu, w okolicach Sabou. Samochód działaczki politycznej zderzył się z autem jadącym z naprzeciwka.
W roku 2015 Françoise Toe jako niezależny kandydat ubiegała się o stanowisko prezydenta kraju.
 

 
Iworyjska legenda muzyki reggae, "afrykański Bob Marley" - Alpha Blondy, zagrał niedawno dwa koncerty w Burkina Faso. Oba jego występy - 30 września w Wagadugu oraz 2 października w Bobo-Dioulasso - zgromadziły dziesiątki tysięcy fanów z całego "kraju prawych ludzi". Artysta został oficjalnie przywitany przez Ministra Kultury Tahirou Barry'ego. Podczas swojej wizyty Alpha Blondy spotkał się z Moro Naabą i wieloma burkińskimi artystami m.in Sana Bobem czy Sam’K le Jah'em. Piosenkarz w trakcie swoich koncertów podkreślał więź jaka łączy go z Burkina Faso, wielokrotnie wspominając postać Thomasa Sankary.

 

 
Film z 1992 roku w reżyserii Idrissy Ouedraogo, powstały w koprodukcji między Burkina Faso, a Francją i Szwajcarią, uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie w 1993 roku.

 

 
W piątek 16 września w Wagadugu, aresztowano byłego premiera Burkina Faso Luc-Adolphe'a Tiao. Prezes Rady Ministrów w ostatnim rządzie Compaore, miał wydać rozkaz strzelania do demonstrantów protestujących przeciwko zmianom Konstytucji w październiku 2014 roku. To kolejne zatrzymanie w trwającym już kilka miesięcy dochodzeniu.
Aresztowanie Tiao zbiegło się w czasie z I rocznicą nieudanego puczu z 2015 roku.
 

 
Według International Crisis Group - burkińskie społeczeństwo stanowi godny naśladowania "model tolerancji religijnej", który powinien stanowić wzór dla innych państw regionu w czasach "rosnącej fali przemocy na tle religijnym w Afryce Zachodniej i Sahelu".

O problemie terroryzmu w ostatnim czasie głośno wypowiadają się przedstawiciele burkińskich władz. Przemowa prezydenta Rocha Kabore podczas szczytu ONZ w Stanach Zjednoczonych poświęcona była głównie problemowi nietolerancji religijnej i nasilającej się radykalizacji, a także kryzysowi migracyjnemu państw Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu.
 

 
Abul-Rafat Ouedraogo, 19-latek, który właśnie skończył naukę w jednym z burkińskich liceów, od zawsze interesował się motoryzacją. Podczas wakacji przy wsparciu finansowym ojca, skonstruował pierwszy w Burkina faso samochód elektryczny.
 

 
Nie żyje 34-letni Ben Idrissa Derme - były reprezentant drużyny Burkina Faso, zawodnik m.in. Sheriffa Tyraspol (najlepszy klub Mołdawii) czy Bastii. Podczas rozgrywanego w ramach ligi francuskiej meczu kwalifikacyjnego, Derme nagle stracił przytomność. Mimo szybkiej interwencji lekarzy zawodnika nie udało się uratować.
 

 
Id al-Adha, czyli Święto Ofiarowania to najważniejsze święto muzułmańskie, wypadające w trzeci albo czwarty dzień pielgrzymki do Mekki i obchodzone przez wyznawców islamu na całym świecie.
W tym roku święto odbyło się 12 września. Jak zawsze, we wszystkich większych burkińskich miastach wierni przybywali do meczetów by wspólnie uczcić Tabaski. Największe uroczystości odbyły się oczywiście w Wagadugu, gdzie kilkanaście tysięcy ludzi zgromadziło się na Placu Rewolucji. W czasie ceremonii nie mogło zabraknąć również przedstawicieli innych wyznań - chrześcijaństwa i animizmu.
W swoim przemówieniu ks. Jacob Yoda przypominał o szacunku jakim w Burkina Faso darzą się wyznawcy różnych religii.

"Wszyscy jesteśmy obywateli tego kraju. Chcemy utrzymać porozumienie między religiami, między mieszkańcami w celu zwalczania każdego aktu przemocy czy ekstremizmu.
Religia w naszym kraju od zawsze skutecznie jednoczy ludzi między sobą i z Bogiem."

 

 
6 września po południu, zawalił się słynny Most Dimbokro łączący sieć kolejową w Burkina faso i Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Obiekt znajduje się 240 km na północ od Abidżanu i 80 km na południowy wschód od stolicy - Jamusukro. Most Dimbokro był ważnym miejscem wymiany handlowej pomiędzy sąsiadami. Ruch na tym odcinku ma zostać wstrzymany na okres co najmniej 2 tygodni.
 

 
W piątek 9 września 2016 roku w Państwowej Wyższej Szkole Podoficerów (ENSOA) zakończyło się szkolenie kolejnej sekcji żołnierzy mających wzmocnić Stowarzyszenie sił antyterrorystycznych (GFAT).

Szkolenie zostało przeprowadzone przez amerykański zespół antyterrorystyczny. W pięciodniowych ćwiczeniach udział wzięło 50-ciu wojskowych z garnizonów w Dori, Ouahigouya i Kaya.


 

 
Z okazji 10-lecia kariery artystycznej Dez Altino zorganizował tournée po całej Burkina Faso. 7-9 września muzyk występował w Wagadugu, skąd już 13 września rusza w dalszą trasę. Podczas jednego z koncertów odbyła się uroczysta konferencja prasowa, na której Dez Altino opowiedział m.in. o swojej najnowszej płycie "Barka". Piosenkarz oznajmił też, że od dłuższego czasu pracuje nad materiałem, z którym zamierza podbić rynek międzynarodowy. Podczas jubileuszowych spektakli muzykowi towarzyszyli inni burkińscy artyści m.in. Imilo le Chanceux.

 

 
W pełnym emocji, ostatnim meczu kwalifikacji do Pucharu Narodów Afryki 2017, drużyna Burkina Faso pokonała Zebry z Botswany i awansowała do głównego turnieju w Gabonie.

Podczas meczu team Ogierów szybko wyszedł na prowadzenie dzięki bramce "Prezesa" Prejuce Nakoulmy (18 minuta). W 81 minucie po karnym wykonanym przez Boitumelo Mafoko, był już remis. Zwycięską bramkę dla Burkina Faso strzelił w 99 minucie spotkania Banou Diawara. Ostateczne mecz zakończył się wynikiem 2:1.

"Niesamowite emocje, przerwany mecz, 3 czerwone kartki. Działo się, ale jest wielki sukces Burkiny i Duarte" - tak mecz skomentował Bogusław Baniak, trener kadry Burkina Faso U-15.

Ten rezultat dał Ogierom pierwsze miejsce w tabeli grupy D i bezpośredni awans. Uganda, która wywalczyła drugą pozycję w tejże grupie, po wygranym 1 : 0 meczu z Komorami również awansowała dzięki największej liczbie punktów wśród drużyn z drugich miejsc.


 

 
Od kilku dni trwają przesłuchania byłych ministrów wchodzących w skład rządu Luc-Adolphe'a Tiao. Dochodzenie dotyczyć ma polityków piastujących ważne funkcje państwowe w chwili obalenia byłego prezydenta kraju Blaise Compaore (30 i 31 października 2014 r.).
Przypominamy, że równolegle trwają dwa inne śledztwa - w sprawie morderstwa Thomasa Sankary i nieudanego puczu wojskowego z ubiegłego roku.
 

 
5 września wznowiono oficjalnie prace przy budowie Uniwersytetu Ouaga II przerwane w marcu 2014 roku. W czasie uroczystej inauguracji wziął udział premier Paul Kaba Thiéba, który pochwalił "patriotyczny zapał" miejscowych obywateli i podkreślił, że "przyszłość Burkina zależy głównie od rozwoju edukacji narodowej". W placówce, która planowo ma zostać otwarta już w październiku 2017 roku, uczyć ma się od 13 000 do 15 000 studentów.


 

 
Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu na naszej oficjalnej stronie internetowej - http://www.burkinafan.pl/index.php/73-thomas-sankara-ikona-czy-przeklenstwo-afryki

"Trudno dziś zliczyć, ile prac naukowych lub publicystycznych poświęcono Thomasowi Sankarze. Nie sposób również ogarnąć ilości utworów literackich, muzycznych lub plastycznych, dla których jego osoba stała się źródłem natchnienia, bądź które nawiązywały tematem do jego postaci. Jedno dziś jest pewne: jego legenda przeżyła, zaś sam Burkińczyk - ze swoją nietuzinkową osobowością i bujnym życiorysem - stał się inspiracją nie tylko dla Afrykańczyków z najdalszych nawet zakątków kontynentu, ale również wzbudził zainteresowanie ogólnoświatowego audytorium. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie polskiemu czytelnikowi sylwetki tej jednej z najważniejszych ikon polityki afrykańskiej XX-wieku. Stanowi on zarazem próbę usystematyzowania informacji na temat „Afrykańskiego Che Guevary”, a jednocześnie krytycznej analizy wyznawanej przez niego ideologii. Poddamy zatem analizie jego poglądy i skonfrontujemy je z innymi rewolucyjnymi doktrynami ubiegłego stulecia. Spróbujemy nadto przyjrzeć się jego sylwetce i zastanowić się, jakim był człowiekiem, a także jakim politykiem i rewolucjonistą. Czy jak chcą niektórzy był diabłem, czy też aniołem i zbawcą Afryki. Z całą pewnością nie rozstrzygniemy tego dylematu. Możemy jedynie przedstawić obiektywne fakty, zaś wnioski dotyczące osoby Thomasa Sankary, każdy czytelnik powinien wyciągnąć sam!. A zatem „ad rem” – zacznijmy od samego początku, a więc od narodzin naszego bohatera..."
 

 
Jacky Ido - tej postaci chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Francuski aktor, reżyser i scenarzysta zagrał m.in. w takich produkcjach jak "Bękarty wojny", "Gorycz tropików" czy słynna "Biała Masajka". Jednak mało kto wie, że artysta ten jest z pochodzenia ... Burkińczykiem. Ido urodził się w Wagadugu jednak niedługo później wyemigrował wraz z rodziną do Europy, gdzie osiadł na stałe.

Jako ciekawostkę dodać można, że oprócz ewidentnego talentu aktorskiego, Jacky Ido posiada także niebywałe zdolności językowe. Artysta posługuje się biegle językiem angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, moore i bambara.

 

 
30 maja 2015 r. doszło do wypadku samochodowego z udziałem znanych burkińskich muzyków - Awy Nadii i Dicko Filsa. Skutkiem kolizji okazało się zawieszenie kariery piosenkarki. W najnowszym wywiadzie udzielonym Yannickowi Sankarze, artystka ogłosiła, że wraca na scenę! Awa Nadia podkreślił, że czuje się już zdecydowanie lepiej, a prace nad jej trzecim solowym albumem dobiegają końca.
 

 
W ostatni czwartek 25 sierpnia, premier Burkina Faso Paul Kaba Thieba, oddał krew w jednym ze specjalnych punktów krwiodawstwa w Ouaga:
"To bardzo szlachetny gest, który ratuje ludzkie życie. Wzywam wszystkich Burkinabè do oddawania krwi potrzebującym obywatelom."
 

 
Najbardziej znana budowla w Bobo-Dioulasso - Wielki Meczet - potrzebuje natychmiastowej renowacji. "Stan techniczny budynku znacznie pogorszył się w ostatnim czasie. Projekt rekultywacji zabytkowej świątyni ma kosztować 500 milionów franków CFA" - poinformowała Burkińska Agencja Informacyjna.

Tahirou Barry potwierdził już doniesienia, że Ministerstwo Kultury przekaże na ten cel 150 mln CFA. Pozostała kwota potrzebna do odbudowy meczetu uzbierana ma być z dobrowolnych składek obywateli i muzułmańskich organizacji.
 

 
Fundacja "Dobra Fabryka", którą prowadzi znany polski dziennikarz i publicysta Szymon Hołownia, od dłuższego czasu podejmuje działalność charytatywną na terenie takich afrykańskich państw jak Rwanda, Demokratyczna Republika Konga, Benin czy Togo. Teraz do tego zaszczytnego grona dołączyła Burkina Faso! Na oficjalnej stronie fundacji www.dobrafabryka.pl możemy przeczytać ->

"Burkina Faso - Farmy w Gourcy

Zaczęliśmy wspierać dziesięć rodzin z wioski Gourcy w północnej części Burkina Faso.

To okolice półpustynne (południowe krańce Sahelu), stały niedobór wody i nieurodzajne gleby sprawiają, że ludziom bardzo ciężko jest się tam utrzymać. W tej konkretnej wiosce do 2008 r. prowadzone były programy pomocowe, później fundacje się wycofały i wszystko wróciło do smutnej normy: niedożywienie, bezrobocie, wzrost pospolitej przestępczości, emigracja młodych.
O Gourcy dowiedzieliśmy się od polskiej misjonarki Gosi Tomaszewskiej, której parafialną aptekę w Saoude w Togo już wspieramy.Zdecydowaliśmy się na próbne wejście w pomoc dla Gourcy i ruszyliśmy z pierwszą akcją. Kupujemy zwierzęta gospodarskie i nasiona dla wybranej grupy rodzin. Oni, po roku, będą zobowiązani do podzielenia się z kolejnymi rodzinami tymi "rolniczymi pakietami".

To mi się właśnie w tej idei spodobało najbardziej: łańcuch pomocy.

Wszystko na miejscu już działa, niedługo przekażemy Wam pierwsze relacje z Gourcy!"

My ze swojej strony popieramy piękną inicjatywę i zachęcamy do wsparcia burkińskich rodzin za pośrednictwem Dobrej Fabryki