• Wpisów:759
  • Średnio co: 2 dni
  • Ostatni wpis:119 dni temu
  • Licznik odwiedzin:44 857 / 2172 dni
Jesteś niezalogowany. Niektóre wpisy dostępne są tylko dla znajomych.
 
"Zakończył się strajk kierowców ciężarówek w Burkina Faso. To informacja oficjalna." - poinformował w rozmowie z portalem Burkina24 Olivier Ouédraogo, Sekretarz Generalny Konfederacji Związków Zawodowych Burkina Faso (CSB). Trzydniowy strajk (9-11 sierpnia) był kontynuacją sporu pomiędzy kierowcami, a rządem rozpoczętego 4 sierpnia.
5 sierpnia po spotkaniu przedstawicieli związku z Ministrem Transportu doszło do czasowej ugody. Tydzień później związkowcy zaczęli jednak manifestować ponownie. 11 sierpnia po spotkaniu z prezydentem, premierem i Moro Naabą, doszło do porozumienia.
 

 
14-08-2017 08:52

18 osób zginęło, a co najmniej dziesięć zostało rannych, we wczorajszym ataku terrorystycznym w Wagadugu. Dżihadyści zaatakowali ludzi zgromadzonych przed hotelem Bravia i gości tureckiej restauracji Istanbul. Wśród ofiar śmiertelnych są m.in. obywatele Nigerii, Turcji i Francji.
W stolicy trwa obecnie obława - na miejscu są burkińskie siły bezpieczeństwa, w tym specjalne jednostki antyterrorystyczne.


---------------------------------------------------

14-08-2017 16:32

W wyniku zamachu zginęło 18 osób, tym obywatele:
- Burkina Faso (7)
- Kanady (1)
- Kuwejtu (2)
- Francji (1)
- Senegalu (1)
- Nigerii (1)
- Libanu (1)
- Turcji (1)

Narodowość trzech pozostałych ofiar nie została jeszcze ustalona.


-----------------------------------------------------

14-08-2017 17:26

Prezydent Burkina Faso Roch Kabore w specjalnym orędziu potępił atak określając go mianem "aktu okropnego barbarzyństwa". Pochwalił jednocześnie reakcję burkińskich jednostek antyterrorystycznych i służb medycznych.
Kabore stwierdził, że celem terrorystów jest destabilizacja kraju i zniszczenie rodzącej się tam demokracji.

------------------------------------------------------

15-08-2017 17:48

Prezydent Roch Kabore ogłosił 3 dni żałoby narodowej w związku z zamachem w stolicy kraju. Podczas konferencji prasowej Maiza Sérémé podała, że liczba rannych wzrosła do 22 osób (wśród nich są też dzieci). W ataku zginęło 18 osób - najmłodsza miała 15 lat.

------------------------------------------------------

15-08-2017 18 : 01

Premier Paul Kaba Thiéba odwiedził dzisiaj szpital Yalgado Ouédraogo w Wagadugu. Podczas wizyty życzył rannym zdrowia i zapewnił o pomocy ze strony burkińskiego rządu.

------------------------------------------------------

15-08-2017 18:10

Jak podają władze zamachu dokonało dwóch czarnoskórych, uzbrojonych mężczyzn poruszających się na motorze.

------------------------------------------------------

15-08-2017 18:14

Kondolencje rodzinom ofiar i całemu narodowi burkińskiemu złożyli m.in. prezydent Togo Faure Gnassingbé, prezydent Gwinei Alpha Condé, iworyjski zespół Magic System. Solidarność z poszkodowanymi wyrazili też Zephrin Diabre, Bénéwendé Sankara i Isaac Zida.


-------------------------------------------------------

19-08-2017 15:17

"Bóg zawsze kazał czynić dobro i odrzucać zło. Atak z 13 sierpnia był poważnym aktem nieuzasadnionej przemocy. Jest to akt sprzeczny z zasadami islamu. Muzułmanie tak jak reszta mieszkańców Burkina Faso są stanowczo przeciwko terroryzmowi." powiedział Doktor Mohamed Isaac Kindo, imam Wielkiego Meczetu w Wagadugu. Duchowny tym samym po raz kolejny potwierdził stanowisko burkińskich przywódców muzułmańskich do wszelkich przejawów islamskiego ekstremizmu. Stanowcze potępienie ostatniego ataku w Ouaga słychać było też podczas modlitw w wielu meczetach w kraju.

-------------------------------------------------------

19-08-2017 15:20

ECOWAS przeznaczyło 30 milionów FCFA na pomoc rannym oraz rodzinom które straciły bliskich w ataku terrorystycznym. Rannych wesprze też Moro Naaba, który postanowił przeznaczyć na ten cel 500 tysięcy FCFA. Jego przedstawiciele odwiedzili też szpital Yalgado Ouedraogo.


 

 
Ogiery rozegrał w ostatnim czasie 4 mecze towarzyskie - 2 z Beninem (oba zakończone remisem) i po jednym z Chile (przegrana 3 : 0) oraz z Koreą Północną (wygrana Burkina Faso). Przypominamy, że już we wrześniu burkiński team zawalczy z Senegalem i RPA w trzeciej rundzie eliminacji do Mistrzostw Świata w Rosji.

Również w piłce klubowej kilka ważnych transferów:

Prejuce Nakoulmą po ostatnim Pucharze Narodów Afryki zainteresował się francuski FC Nantes. Bertrand Traore opuścił ostatecznie Chelsea i przeszedł do Olympique Lyon. Alain Traore zasila obecnie szeregi katarskiego Al-Markhiya. Aristide Bance został wykupiony przez egipski klub Al-Masry SC.
 

 
Tegoroczne Igrzyska Frankofońskie odbywają się w największym mieście i byłej stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej - Abidżanie. Jak do tj pory burkińska reprezentacja podczas zawodów zdobyła 2 złote medale. Fabrice ZANGO triumfował w trójskoku, a dzisiaj Marthe KOALA nie dała szans rywalkom w skoku w dal.
Drużyna piłkarska po zwycięstwie z Gwineą, remisie z Libanem i przegranej z gospodarzami odpadła z turnieju w fazie grupowej.

http://www.abidjan2017.ci/ - TUTAJ codziennie relacje i wyniki
 

 
Komisja Konstytucyjna, pod kierownictwem Halidou Ouédraogo, przedstawiła wstępny projekt nowej konstytucji Burkina Faso Prezydentowi Rochowi Kaboré. Głowa państwa ma osiem dni na przeanalizowanie i zgłoszenie poprawek do ustaw zasadniczej.
Zmiana konstytucji była jednym z głównych obietnic wyborczych Kabore w ostatniej kampanii prezydenckiej. Ouédraogo zapewnił, że Artykuł 37, którego uchwalenie stało się bezpośrednią przyczyną pospolitego ruszenia w dniach 30 i 31 października 2014 roku został anulowany.
 

 
5 osób zginęło w atakach uzbrojonego mężczyzny w prowincji Soum, w okolicy Djibo. Lokalne władze poinformowały, że za wszystkie ataki odpowiedzialny jest najprawdopodobniej ten sam człowiek, przemieszczający się motocyklem. Prawdopodobnie zdarzenie miało podłoże terrorystyczne.

W związku z wyraźnym w ostatnim czasie szerzeniem się aktów terroryzmu z terenów Mali na obszary północnej Burkina Faso i zachodniego Nigru, ONZ oraz Francja zamierzają zwiększyć ilość wojsk na powyższych terenach.
Przypominamy, że obecnie na obszarze Mali, Nigru i Burkina Faso stacjonuje 12,500 jednostek ONZ i 4000 żołnierzy francuskich.
 

 
"Co najmniej 2 osoby zginęły, a 80 domów uległo zniszczeniu we wtorkowej powodzi w okolicach Gorom-Gorom i Oursi w prowincji Oudalan" - powiedział gubernator regionu Sahelu, pułkownik Péguy Hiacynt Yoda. Niszczycielskie skutki ulewnych deszczy są odczuwalne w ostatnich miesiącach na terenie całego kraju
 

 
Uniwersytet w Koudougou ma przyjąć imię Norberta Zongo! Pomysł uhonorowania jednej z głównych twarzy ruchu antyrządowego lat 90-tych, zrodził się już dawno -
od razu po obaleniu prezydenta Blise Compaore w 2014 roku.
Przypominamy, że Zongo, który w swoich artykułach wyraźnie sprzeciwiał się panującemu wówczas Compaore, został zamordowany 13 grudnia 1998 roku przez nieznanych sprawców.
W najbliższym czasie będzie wiadomo czy inicjatywa patronatu dziennikarza nad uniwersytetem uzyska aprobatę lokalnych władz.
 

 
13 lipca 2017 w Wagadugu, podczas konferencji prasowej zarząd Stowarzyszenia fryzjerów i kosmetyczek Burkina Faso (ACEBF) ogłosił udział organizacji w piątej edycji międzynarodowego wydarzenia AFRICANOVA Festival, które odbędzie się we wrześniu tego roku Treichville (Wybrzeże Kości Słoniowej). Przewodniczący ACEBF Youssouf Kabore podkreślił, że udział w tak ważnym festiwalu będzie bardzo cenną lekcją dla wszystkich uczestników oraz pozwoli im poznać nowoczesne techniki strzyżenia i zabiegów kosmetycznych. Jednym z ważniejszych założeń tegorocznej edycji imprezy jest uświadomienie konieczności polepszenia poziomu higieny w zakładach, głównie w kontekście szerzącej się epidemii HIV/AIDS.
 

 
„KeoLID” - burkińskie centrum szkolenia technologi cyfrowych - powstało zaledwie pięć miesięcy temu. W poniedziałek 24 lipca właśnie ta organizacja przygotowała pierwszą edycję „Faso Future Geek”. Podczas jej trwania ponad trzydziestka młodych ludzi w wieku od 8 do 24 lat doskonaliła swoje umiejętności z zakresu m.in. programowania. Burkina Faso to po Rwandzie drugi afrykański kraj, w którym działa wyżej wspomniany projekt.
 

 
W krajach szeroko pojętego "Zachodu" mamy dziś do czynienia z praktycznie nieograniczonym dostępem do wody pitnej - wystarczy tylko odkręcić kran lub pójść do pobliskiego sklepu spożywczego. Są jednak regiony na świecie gdzie, aby zdobyć zdatną do picia wodę trzeba się mocno natrudzić. Jednym z takich miejsc jest Sahel - półpustynny teren leżący na północ od Sahary - w obrębie którego leży Burkina Faso. Problem ten jest na tyle poważny, że brak wody stanowi obecnie często większy kłopot niż brak jedzenia.
Fundacja Sięgnij NIEBA od kilku lat aktywnie działa w okolicach miasta Sabou pomagając w budowie Centrum Medycznego w Sabou, kaplicy w Bourou, studni dla pobliskich wiosek, wspierając alfabetyzację i dożywianie miejscowych dzieci (Centrum Edukacji Matek i Dożywiania Dzieci).

Obecnie fundacja zbiera środki na budowę studni dla mieszkańców wioski Velia.

Gorąco zachęcamy do wsparcia tego projektu.

https://www.siegnijnieba.pl/

https://vimeo.com/203414825
 

 
Ceremonia rozdania nagród "Kunde 2017" już za nami. W tym roku najważniejszą nagrodę czyli Złotego Kunde zdobył Imilo Lechanceux, który mógł się cieszyć również z 2 innych statuetek. Najlepszą artystką wybrana została Idak Bassave. Po raz kolejny najlepszym artystą wykonującym muzykę religijną została Siostra Anna Maria Kabore. Galę swoją obecnością zaszczyciła pierwsza dama Burkina Faso -
Sika Kabore. Podczas koncertu mogliśmy podziwiać także artystów spoza kraju prawych ludzi. Międzynarodowy hit "Dorobucci" wykonali nigeryjscy wokaliści Tiwa Savage, Don Jazzy i Korede Bello.

WYNIKI:
- Kunde d'Or - Imilo Lechanceux

- Nagroda Publiczności - Dez Altino

- Najlepsza artystka - Idak Bassave

- Najlepszy duet - "Bass Toub Gome" (Pamika / Floby)

- Debiut roku - Nabalüm

- Najlepszy teledysk - „Une minute au village” (Imilo Lechanceux)

- Najlepsza piosenka inspirowana muzyką tradycyjną - "Lawol" (Dicko Fils)

- Najlepszy artysta muzyki religijnej - Siostra Anna Maria Kaboré

Pełna lista laureatów tutaj - https://burkina24.com/2017/04/29/kunde-dor-2017-imilo-tres-chanceux/
 

 
W opublikowanym przez Reporterów bez Granic "Światowym wskaźniku wolności prasy" na rok 2017, Burkina Faso zajęła 42 miejsce w rankingu globalnym. Gdyby porównać jednak dawną Górną Woltę do reszty afrykańskich państw trzeba przyznać, że plasuje się ona w samej czołówce - wyprzedzają ją tylko Ghana (z Afryki Zachodniej) i kilka państw z południa kontynentu (m.in. Namibia).
 

 
To już 25-ta edycja jednego z najważniejszych zachodnioafrykańskich festiwali muzycznych. Tegoroczny „Jazz à Ouaga” rozpoczął się 28 kwietnia i potrwa do 6 maja. Już podczas koncertu inaugurującego wydarzenie, widzowie mieli okazję podziwiać wokalne i taneczne zdolności m.in. Joss Stone czy obchodzącego w tym roku 20-lecie kariery artystycznej - Bil Aka Kory. Czekamy na dalsze relacje z festiwalu
 

 
We wtorek 21 marca prezydent Burkina Faso Roch Marc Christian Kaboré spotkał się w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Przywódcy podczas kilkugodzinnej rozmowy skupili się głównie na trzech aspektach - ekonomia, migracja i bezpieczeństwo. Merkel zaoferowała m.in. pomoc w rozwoju produkcji energii elektrycznej w dawnej Górnej Wolcie, podkreślając przy tym, że rozwój gospodarczy jest najlepszym sposobem walki z nielegalną migracją. Niemcy mają także w najbliższym czasie wspomóc burkińskie sił antyterrorystyczne.
 

 
Już 28 kwietnia w Hali OUAGA2000 odbędzie się kolejna edycja najważniejszego burkińskiego plebiscytu muzycznego Kunde 2017! W tym roku muzycy nominowani są w sumie w 15 kategoriach (5 kategorii specjalnych). O wygraną powalczą m.in. Dicko Fils, Dez Altion, Pamika, Floby, Imilo Lechanceux, Nabalum czy Siostra Anna Maria Kabore.

Wszystkie kategorie i nominacje TUTAJ - http://www.ouagashowtime.com/lire-102-kunde-2017-voici-les-artistes-en-competitions-dans-10-categories#.WPfDvojyhPY

A tak było rok temu:
 

 
27 kwietnia w Wagadugu odbędzie się rozprawa przed Sądem Najwyższym przeciwko 32 byłym ministrom rządu Luc-Adolphe'a Tiao, w związku z wydarzeniami z dni 30, 31 października i 2 listopada 2014. Wtedy to władze miały wydać rozkaz strzelania do demonstrantów protestujących przeciwko zmianie Konstytucji, w wyniku czego śmierć poniosło 7 osób, a 88 zostało rannych. Podczas rozprawy nie będzie obecny główny oskarżony - prezydent Blaise Compaore, przebywający obecnie na terenie sąsiedniego Wybrzeża Kości Słoniowej. Byłą głowę państwa reprezentować ma francuski adwokat Pierre-Olivier Sur.
 

 
Wczoraj w Wagadugu odbył się całodobowy protest burkińskiej policji. Jeden z liderów demonstracji Patrice Sanou wyjaśnił, że stróże prawa manifestują przeciwko korupcji władzy, zbyt niskim płacom i dyskryminacji przedstawicieli ich zawodu. Warto zwrócić uwagę, że nasilenie protestów zbiega się w czasie z rosnącym w ostatnich miesiącach zagrożeniem ze strony ekstremistów.
 

 
W ostatnim rankingu narodowych drużyn piłkarskich FIFA "Ogiery" znalazły się na najwyższym w swojej historii 35 miejscu! Obecnie drużyna z Burkina Faso zajmuje 4 miejsce w Afryce za Egiptem, Senegalem i Kamerunem. Przypominamy, że w tym samym zestawieniu team z Polski uplasował się na bardzo wysokiej 11 pozycji.

-------------------------------------------------------

W spotkaniu towarzyskim rozegranym w Marrakeszu Ogiery uległy (0 : 2) drużynie z Maroka. Kolejny mecz towarzyski, tym razem z Nigerią, mający odbyć się na londyńskim stadionie The Hive Stadium został niespodziewanie odwołany. Wszystko przez problemy siedmiu piłkarzy z Burkina Faso z uzyskaniem wiz pozwalających im na przekroczenie granic Wielkiej Brytanii.

-------------------------------------------------------

RCK (Rail Club du Kadiogo) po przegranym dwumeczu (1:2) z algierskim USM Alger, odpadł w 1 rundzie Afrykańskiej Ligi Mistrzów.
 

 
Z powodu częstych w ostatnim czasie ataków terrorystycznych na terenie Burkina Faso, przygotowanie FESPACO 2017 (Afrykański Festiwal Filmu i Telewizji w Wagadugu) stało pod dużym znakiem zapytania. Mimo wielu przeszkód władze dawnej Górnej Wolty zdecydowały się jednak zorganizować festiwal.
Największy w historii uroczystości nacisk na bezpieczeństwo zapewnił spokojne obchody 25-tej edycji afrykańskiego święta kinematografii. Najważniejszą statuetkę czyli PRIX DE L’ETALON zdobył w tym roku senegalski reżyser Alain GOMIS za film "Félicité". Podczas FESPACO w Wagadugu ze specjalnym koncertem wystąpił Alpha Blondy.

Więcej o festiwalu - http://www.bbc.com/news/world-africa-39133258

 

 
W ramach przygotowań do Pucharu Narodów Afryki 2019, Ogiery rozegrają dwa towarzyskie mecze - 24 marca z Marokiem i 27 marca z Nigerią. Paulo Duarte ogłosił skład drużyny na najbliższe spotkania.

Moussa Sanou Germain Beauvais (Francja)
Koffi Kouakou Herve ASEC Abidżan (Wybrzeże Kości Słoniowej)
Sawadogo b. Aboubacar RCB (Burkina Faso)
Kaboré Patterson CD Eldense (Hiszpania)
Ouedraogo Dylan Monaco U19 (Francja)
Issouf Paro Santos (Afryka Południowa)
Malo Patrick b. Arnaud Smouha (Egipt)
Dayo Issoufou Racing Club Berkanec (Maroko)
Yacouba Coulibaly RCB (Burkina Faso)
Steeve Yago Farid Toulousse (Francja)
Abdou Razack Traoré Karabukspor (Turcja)
Sare Bakary Moreirense (Portugalia)
Ibrahim Touré Blati Omonia Nikozja (Chipre)
Adama Guira RC Lens (Francja)
Charles Kaboré Krasnodar (Rosja)
Alain Traoré Sibiri Kayserispor (Turcja)
Yabré Abdul Meyker Vibonese (Włochy)
Ki Stephane Aziz Omonia Nikozja (Cypr)
Bayala Cyrille Barros Sheriff Tyraspol (Mołdawia)
Anthony Koura Nancy (Francja)
Nakoulma N. Prejuce Nantes (Francja)
BANCE Aristide ASEC Abidżan (Wybrzeże Kości Słoniowej)
Bertrand Traore Izydor Ajax (Holandia)
Diawara Banu Smouha (Egipt)
Sirima Abdoul Gafar Baltika Kaliningrad (Rosja)
 

 
W ostatnich dniach w północnej części Burkina Faso doszło do kilku ataków o podłożu terrorystycznym, w których ucierpieli zarówno mundurowi, jak i cywile.
Dzisiaj pojawiła się kolejna informacja o zajęciu przez dżihadystów jednej ze szkół w pobliżu Kaya. Terroryści mieli wziąć kilkunastu zakładników. Na całe szczęście doniesienia te okazały się fałszywe.
Od kilku dni ruch na granicy Burkina Faso - Mali jest ściśle kontrolowany. Wprowadzono zakaz przemieszczania się pojazdami mechanicznymi w godzinach nocnych, a wszystkie przejścia graniczne są całodobowo pilnowane przez wojsko.
 

 
Przywódcy pięciu państw Sahelu (Burkina Faso, Niger, Mali, Mauretania i Czad) spotkali się 6 lutego w Bamako, w ramach kolejnego szczytu grupy G5 Sahel.
Głównym tematem kongresu było oczywiście wzmocnienie działań koalicji antyterrorystycznej. W tym celu planowane są m.in. ściślejsze kontrole graniczne pomiędzy państwami regionu. Podczas spotkania prezydenci poruszyli także kwestię rozwoju infrastruktury, w tym zniesienia wiz oraz stworzenia lokalnych linii lotniczych Air Sahel.